Informacja prasowa

Opcje przydatne w ciągnikach pracujących w specjalistycznych uprawach.

Produkcja owoców miękkich i warzyw stawia nasz kraj w ścisłej czołówce w Unii Europejskiej.

Jesteśmy drugim producentem truskawek, a w zbiorach brokułów czy kalafiorów zajmujemy odpowiednio czwarte i szóste miejsce. Naszym rolnikom pomagają w tym wyspecjalizowane maszyny, także ze stajni CLAAS.

Według wynikowego szacunku GUS, w 2023 roku, produkcja owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych w sadach została oszacowana na blisko 566 tys. ton. W tym znajdują się zbiory ok. 180 tys. ton truskawek. Natomiast produkcję kalafiorów oszacowano na przeszło 128 tys. ton.

Z tak rozwiniętą produkcją owoców miękkich i warzyw Polska jest w ścisłej czołówce w Unii Europejskiej. Jesteśmy drugim producentem truskawek, a w zbiorach brokułów czy kalafiorów zajmujemy odpowiednio czwarte i szóste miejsce.
Niestety, niezbyt korzystny przebieg pogody w ub. roku był odpowiedzialny za mniejsze zbiory tych gatunków w porównaniu do wcześniejszych lat. Do spadku zbiorów wg GUS przyczyniło się też ograniczone stosowanie nawozów i ochrony roślin na wielu plantacjach, spowodowane wzrostem cen środków produkcji.

Mimo to, polowa produkcja warzyw i owoców w Polsce ma dobre tradycje. Warzywa i zwłaszcza owoce miękkie z naszego klimatu są cenione na rynkach światowych.
Producentom rolnym należałoby jedynie życzyć dobrej stabilizacji cen na te produkty – bo niestety bywa z tym różnie.

Dobrze, że przynajmniej nie muszą się oni martwić o dostęp do wyposażenia technicznego, które wspiera ich przy pracy. Wiele firm oferuje bowiem coraz to bardziej wyrafinowane maszyny. W przypadku upraw polowych warzyw i owoców miękkich, sercem wielu kombinacji – do uprawy, nawożenia czy zabiegu ochrony, nawet do bezpośredniego zbioru – pozostaje jednak… ciągnik! 
Oto doświadczenia dwóch rolników, którzy prace oparli o ciągniki serii CLAAS AXOS.


Truskawki, brokuły i maliny dzięki CLAAS AXOS

Andrzej Turkowski z miejscowości Wilkowuje (woj. mazowieckie) uprawia truskawki, brokuły i maliny.
Z myślą o tych uprawach rolnik kupił ciągnik CLAAS AXOS 240. Od strony mechanicznej zależało mu na ciągniku wyposażonym w przekładnię z elektrohydraulicznym rewerserem, dwoma biegami pod obciążeniem oraz pięcioma biegami.


Tego rodzaju przeniesienie mocy miało nie tylko usprawnić i przyspieszyć wykonywanie prac, ale także ograniczyć zużycie paliwa.
Maszyna już fabrycznie została wyposażona przede wszystkim w wąskie koła. Intensywne uprawy ogrodnicze wymagają bowiem innych rozstawów i szerokości roboczych, niż tradycyjne prace polowe. Finalnie wybrano koła o rozmiarze 280/85 R28 oraz 340/85 R38. Ich rozstaw to 140 cm.


Dla zapewnienia najwyższej precyzji ochrony roślin, ciągnik AXOS 240 współpracuje w tym gospodarstwie z opryskiwaczem rurowym zawieszanym. Opryskiwacz zaczepiany nie wchodzi bowiem w rachubę, ponieważ nie podąża w idealnym śladzie za ciągnikiem. Zmiażdżone przy koleinach truskawki czy warzywa narażałyby bowiem rolnika na wymierne straty. 
Dlatego też ciągnik – oprócz bycia nośnikiem dla ramion i hydrauliki opryskiwacza – musi być zarazem nośnikiem cieczy roboczej. Dla właściwego rozłożenia masy, opryskiwacz ma dwa zbiorniki o pojemnościach 600 l z tyłu oraz 1100 l z przodu. 


AXOS używany w gospodarstwie Andrzeja Turkowskiego ma także przedni TUZ i WOM. Poza opryskami, będą one wykorzystywane także przy innych zintegrowanych pracach:

  • rozsiewacz przedni do nawozów oraz pielnik na tył;
  • rozścielarka słomy oraz mulczer;
  • precyzyjny podsiewacz z przodu, z tyłu glebogryzarka do jednokrotnego przejazdu do rozdrabniania liści truskawek.

Dodajmy, że ten konkretny egzemplarz ciągnika AXOS jest również wyposażony w przedni ładowacz. W przypadku gospodarstwa ogrodniczego, gdzie płody pakowane są od razu w skrzynie – tego rodzaju wyposażenie jest wprost konieczne. 
 

Rolnik zamierza dokupić jeszcze zawieszany do ciągnika taśmowy podajnik do brokułów. Będzie on odbierał róże tych warzyw od pracowników, idących i ścinających je rzędami na polu. Tego rodzaju praca wymaga zapewnienia:

  • wysokiego wydatku hydrauliki na poziomie 87 l/min. oraz
  • niskiej prędkości jazdy, zaledwie ok. 300 m/h.

Ciągnik AXOS to potrafi. Żółwie tempo to jednak wyzwanie dla przekładni. Dla porównania przypomnijmy, że dorosła osoba idąc normalnym chodem porusza się z prędkością 5000-6000 m/h.


CLAAS AXOS sadzi drzewa

W podobny sposób skonfigurowano i wyposażono ciągnik AXOS dla innego specjalistycznego gospodarstwa. To gospodarstwo szkółkarskie, które w miejscowości Gąbin (woj. mazowieckie) prowadzi Piotr Kość. Rolnik jest właścicielem ciągnika o masie pond 4 ton. Maszyna jest wyposażona w przekładnię z biegami pełzającymi oraz wydajną hydrauliką o wydajności 87 l/min.


Szerokość całkowitą ciągnika poniżej 1,5 m uzyskano dzięki założeniu specjalistycznego ogumienia o wymiarach 280/85R28 i 270/90 R42. Ciągnik pracuje z czterorzędową sadzarką do drzew.

Przy prędkości 200 m/h można posadzić do 12000 drzewek w szkółce w przeciągu godziny. Jak więc widać, CLAAS AXOS 240 potrafi być wszechstronnym urządzeniem, które sprawdza się nawet w tak precyzyjnych pracach, jak ogrodnictwo czy szkółkarstwo.