Zauważalny wzrost ekonomiczny w rolnictwie

CLAAS odnotowuje rentowny wzrost na rynku maszyn rolniczych

Harsewinkel/Düsseldorf, 13 Grudnia 2017. Firma CLAAS, jeden z wiodących producentów sprzętu rolniczego na świecie, zdołał w roku finansowym 2017 zwiększyć sprzedaż  do 3.76 miliardów euro. W poprzednim roku finansowym sprzedaż wyniosła 3.63 miliardów euro. Zyski CLAAS zostały niemalże podwojone i osiągnęły wartość 184 milionów euro w porównaniu do 93 milionów euro w roku ubiegłym.

  • Wzrost przychodów ze sprzedaży o 3.6% do 3.76 mld euro
  • Prawie dwa razy większy zysk (przed opodatkowaniem), który wzrósł do 184 mln euro
  • Inwestycje w badania i rozwój na bardzo wysokim poziomie
  • Rekordowa sprzedaż w Europie Wschodniej
  • Prognozy na 2018: pozytywne trendy w sprzedaży i stabilne zyski

“ Udało nam się skupić na ustabilizowaniu wzrostu sprzedaży na rynku maszyn rolniczych i jednocześnie znacząco poprawić rentowność„– mówi pan Herman Lohbeck, rzecznik prasowy Grupy CLAAS. „Ten silny wzrost nastąpił głównie dzięki rynkowi rolniczemu w Europie Wschodniej, gdzie wysokie plony przyczyniły się do zwiększenia zapotrzebowania na nowoczesny sprzęt rolniczy najwyższej klasy”– tłumaczy pan Lohbeck.

W ujęciu globalnym rynki profesjonalnego sprzętu rolniczego odnotowały wzrost sprzedaży w 2017 roku. Pomimo pozytywnego rozwoju sprzedaży odnotowywanego w Europie Wschodniej i Ameryce Południowej, prognozy dla Europy Zachodniej i pozostałych krajów, nie były już tak optymistyczne. W samych Niemczech CLAAS zanotował nieznaczny wzrost sprzedaży. We Francji natomiast, zgodnie z przewidywaniami, sprzedaż drastycznie spadła z uwagi na zniesienie specjalnej amortyzacji podatkowej dla rolników. Podobnie spadki zanotowały jedne z większych rynków rolniczych w Stanach Zjednoczonych i Chinach.

Wydatki na badania i rozwój utrzymują się na bardzo wysokim poziomie

Inwestycje poczynione na badania i rozwój w 2017 roku wyniosły 217 milionów euro i utrzymały się na tym samym poziomie co w roku ubiegłym (221 mln euro). W ciągu ostatnich dziecięciu lat inwestycje w badania i rozwój wzrosły dwukrotnie. Obecnie nieco ponad 11% kadry CLAAS pracuje w dziale badań i rozwoju. CLAAS wykorzystał kilka wiodących międzynarodowych wystaw rolniczych, by zaprezentować innowacyjne rozwiązania. Inwestycje w badania i rozwój pozwoliły firmie CLAAS na zdobycie złotego medalu i czterech srebrnych medali za innowacyjne rozwiązania, które zostały przyznane przez Niemiecki Związek Rolniczy podczas Targów Agritechnika 2017. Nowy ciągnik AXION 900 oraz nowy ładowarka teleskopowa SCORPION, które zostały opracowane we współpracy z firmą Liebherr, zdobyły tytuł “Maszyny Roku”. 

Innowacyjne środowisko pracy dodatkowym źródłem motywacji

Rok 2017 był rokiem, w którym CLAAS nie tylko inwestował w rozwój nowych produktów, ale także w tworzenie środowiska pracy, które promuje innowacyjność. Praca w innowacyjnym środowisku pracy jest możliwa dzięki ukończeniu budowy nowego centrum rozwoju elektroniki w Dissen w Dolnej Saksonii. Centrum w Dissen jest kolejnym krokiem w kierunku cyfryzacji rolnictwa. W Harsewinkel powstaje nowe centrum testowo – inspekcyjne oraz tzw. “Szklarnia”, czyli miejsce do pracy nad rozwojem przyszłościowych modeli biznesowych.

Nieznaczny spadek zatrudnienia w Grupie CLAAS

Liczba pracowników na świecie zatrudnionych przez Grupę CLAAS spadła nieznacznie z 11,3 tys. do 10,9 tys. Jest to wynikiem nowych trendów na rynku rolniczym oraz inicjatyw mających na celu zminimalizowanie kosztów, które prowadzone są przez kilka ostatnich lat. Dodatkowi pracownicy zostali zatrudnieni w Europie Wschodniej, natomiast w Chinach zatrudnienie zostało nieznacznie zredukowane. Firma CLAAS zatrudnia w chwili obecnej 5 102 pracowników w Niemczech w porównaniu do 5 220 zatrudnionych w roku ubiegłym. Pracownicy zatrudnieni na okres próbny stanowili 7.9% zatrudnionych w porównaniu do 8.2% w roku ubiegłym.

Grupa CLAAS w liczbach

 

 

 

(Wskaźniki)

2017

2016

Zmiana

w mld €

w mld €

%

Przychody ze sprzedaży

3,761.0

3,631.6

+3.6

EBITDA (Zysk przed odsetkami, amortyzacją i podatkami)

335.7

251.9

+33.3

Zyski (przed opodatkowaniem)

184.5

93.5

+97.3

Skonsolidowany zysk netto

115.4

37.6

+206.9

Wolne przepływy pieniężne

209.6

118.5

+76.9

Wartość udziałów

1,293.8

1,160.7

+11.5

Inwestycje kapitałowe w środki trwałe

130.7

122.2

+7.0

Badania i rozwój

217.6

221.4

−1.7

Suma bilansowa

3,232.8

3,137.2

+3.0

Liczba pracowników na dzień 30.09.2017

10,961

11,300

−3.0

Prognozy

CLAAS przewiduje umiarkowany wzrost na światowych rynkach sprzętu rolniczego w roku finansowym 2018. Czynnikami stojącymi za rosnącym popytem na zaawansowane technologie rolnicze są rosnące ceny skupu mleka oraz przewidywane ożywienie na rynku francuskim. Zyski gospodarstw rolnych według prognoz mają się nieznacznie zwiększyć w większości regionów świata. W związku z tym CLAAS spodziewa się pozytywnego trendu w sprzedaży oraz stabilnego wzrostu zysku przed opodatkowaniem. 

Informacje o CLAAS

CLAAS (www.claas.com) został założony jako firma rodzinna w 1913 roku i jest jednym z wiodących producentów sprzętu rolniczego na świecie. Firma, której kwatera główna mieści się w Hersewinkel w Westfalli, jest liderem na europejskim rynku kombajnów zbożowych. CLAAS jest również światowym liderem samobieżnych kombajnów paszowych oraz najlepszym na świecie producentem ciągników, pras rolniczych oraz maszyn do zbioru zieleni. W portfolio produktów CLAAS znajdują się również najnowocześniejsze rozwiązania informatyczne dla rolnictwa. Firma CLAAS zatrudnia 10,9 tys. pracowników na całym świecie, a sprzedaż w roku obrotowym 2017 osiągnęła wartość 3.7 miliardów Euro.

Galeria zdjęć claas-group.com

Zapraszamy do naszej internetowej galerii zdjęć, gdzie można znaleźć nieograniczoną liczbę zdjęć, które mogą być wykorzystane przez media. www.claas-group.com > Picture Archive